Schedule of Classes Undergraduate and Graduate / spring 2024 / Computer Science

Class Search|Course Evaluation Guide (unet login required)

(1-99) Primarily for Undergraduate Students

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
COSI 10A 1 Introduction to Problem Solving in Python
[ dl sn ]

M,W,Th 10:10 AM–11:00 AM
Golding Judaica: 110
M 5:40 PM–7:40 PM
Olin-Sang: 101
Open
54 / 75 / 0
Ella Tuson
COSI 10A 2
Syllabus
Introduction to Problem Solving in Python
[ dl sn ]

T,F 9:35 AM–10:55 AM
Abelson-Bass: 131
Th 6:30 PM–8:20 PM
Golding Judaica: 110
Open
53 / 75 / 0
Byung Kim
COSI 12B 1 Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn wi ]

M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Golding Judaica: 110
M 5:40 PM–7:40 PM
Golding Judaica: 110
Open
60 / 75 / 0
Dylan Cashman
COSI 12B 2
Syllabus
Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn wi ]

M,W,Th 12:20 PM–1:10 PM
Golding Judaica: 110
T 6:30 PM–8:30 PM
Golding Judaica: 110
Open
49 / 75 / 0
Hadi Mohammadi
COSI 21A 1 Data Structures and the Fundamentals of Computing
[ dl sn ]

M,W,Th 11:15 AM–12:05 PM
Golding Judaica: 110
W 5:40 PM–7:40 PM
Golding Judaica: 110
Open
104 / 150 / 0
Antonella Di Lillo
COSI 45A 1 Effective Communication for Computer Scientists
[ oc ]

M 5:40 PM–7:00 PM Waitlist
25 / 25 / 0
William Wittenberg
COSI 45A 2 Effective Communication for Computer Scientists
[ oc ]

T 5:30 PM–6:50 PM Open
23 / 25 / 0
William Wittenberg
 

(100-199) For Both Undergraduate and Graduate Students

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
COSI 103A 1
Syllabus
Fundamentals of Software Engineering
[ sn ]

T,Th 3:55 PM–5:15 PM
Olin-Sang: 101
T 7:05 PM–9:05 PM
Olin-Sang: 101
Open
72 / 75 / 0
Joseph Delfino
COSI 104a 1 Introduction to Machine Learning
[ sn ]

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Gerstenzang: 122
Waitlist
40 / 40 / 0
Pengyu Hong
COSI 107A 1 Introduction to Computer Security

T,F 12:45 PM–2:05 PM
Abelson-Bass: 131
Waitlist
54 / 40 / 0
Win Treese
COSI 107A 2 Introduction to Computer Security

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Rosenstiel: 118
Open
58 / 65 / 0
Win Treese
COSI 115B 1 Fundamentals of Natural Language Processing II
[ dl sn ]

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Volen Center: 119
F 2:20 PM–3:50 PM
Volen Center: 119
Open
41 / 50 / 0
James Pustejovsky
COSI 125A 1 Human-Computer Interaction
[ sn ]

M,W 4:05 PM–5:25 PM
Golding Judaica: 110
Open
42 / 50 / 0
Dylan Cashman
COSI 127B 1 Database Management Systems
[ sn ]

T,Th 5:30 PM–6:50 PM
Abelson-Bass: 131
Waitlist
60 / 0 / 0
Subhadeep Sarkar
COSI 130A 1 Introduction to the Theory of Computation
[ sn ]

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Gerstenzang: 124
Waitlist
77 / 75 / 0
Antonella Di Lillo
COSI 131A 1 Operating Systems
[ dl sn ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Gerstenzang: 121
W 5:40 PM–7:40 PM
Gerstenzang: 121
Open
59 / 75 / 0
Liuba Shrira
COSI 150A 1 Compiler Design
[ sn ]

M,W,Th 10:10 AM–11:00 AM
Schwartz: 112
Waitlist
83 / 75 / 0
Timothy Hickey
COSI 159A 1 Computer Vision
[ oc sn wi ]

M,W 5:40 PM–7:00 PM
Volen Center: 119
Open
23 / 40 / 0
Hongfu Liu
 

(200 and above) Primarily for Graduate Students

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
COSI 217B 2 Natural Language Processing Systems

Topic for spring 2024: The Ecosystem around NLP Applications. Description for Spring 2024: Creating a usable, robust and extendable NLP system is an art, requiring good programming skills and machine learning practices. Moreover, NLP systems do not exist in a vacuum and building such a system often requires working knowledge of databases, web services and code packaging. This class will focus on the skills needed to build a real system, including software design, advanced coding, data handling, testing, building a website frontend backed up by a database, and using Docker containers. Students will work in groups and individually and will build an NLP system implemented in Python.


T,F 12:45 PM–2:05 PM
Rosenstiel: 118
Open
26 / 40 / 0
Marcus Verhagen
COSI 230B 1 Natural Language Annotation for Machine Learning
[ sn ]

M,W,Th 12:20 PM–1:10 PM
Volen Center: 119
Open
26 / 40 / 0
Zachary Yocum
COSI 232B 1 Information Extraction
[ sn ]

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Rosenstiel: 118
F 2:20 PM–3:50 PM
Rosenstiel: 118
Open
22 / 40 / 0
Benjamin Wellner
 

COSI Digital Literacy

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
COSI 12B 1 Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn wi ]

M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Golding Judaica: 110
M 5:40 PM–7:40 PM
Golding Judaica: 110
Open
60 / 75 / 0
Dylan Cashman
COSI 12B 2
Syllabus
Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn wi ]

M,W,Th 12:20 PM–1:10 PM
Golding Judaica: 110
T 6:30 PM–8:30 PM
Golding Judaica: 110
Open
49 / 75 / 0
Hadi Mohammadi
COSI 21A 1 Data Structures and the Fundamentals of Computing
[ dl sn ]

M,W,Th 11:15 AM–12:05 PM
Golding Judaica: 110
W 5:40 PM–7:40 PM
Golding Judaica: 110
Open
104 / 150 / 0
Antonella Di Lillo
COSI 115B 1 Fundamentals of Natural Language Processing II
[ dl sn ]

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Volen Center: 119
F 2:20 PM–3:50 PM
Volen Center: 119
Open
41 / 50 / 0
James Pustejovsky
COSI 131A 1 Operating Systems
[ dl sn ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Gerstenzang: 121
W 5:40 PM–7:40 PM
Gerstenzang: 121
Open
59 / 75 / 0
Liuba Shrira
 

COSI Oral Communication

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
COSI 45A 1 Effective Communication for Computer Scientists
[ oc ]

M 5:40 PM–7:00 PM Waitlist
25 / 25 / 0
William Wittenberg
COSI 45A 2 Effective Communication for Computer Scientists
[ oc ]

T 5:30 PM–6:50 PM Open
23 / 25 / 0
William Wittenberg
 

COSI Writing Intensive

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
COSI 12B 1 Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn wi ]

M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Golding Judaica: 110
M 5:40 PM–7:40 PM
Golding Judaica: 110
Open
60 / 75 / 0
Dylan Cashman
COSI 12B 2
Syllabus
Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn wi ]

M,W,Th 12:20 PM–1:10 PM
Golding Judaica: 110
T 6:30 PM–8:30 PM
Golding Judaica: 110
Open
49 / 75 / 0
Hadi Mohammadi
COSI 159A 1 Computer Vision
[ oc sn wi ]

M,W 5:40 PM–7:00 PM
Volen Center: 119
Open
23 / 40 / 0
Hongfu Liu
 

COSI Cross-Listed

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
ANTH 138A 1 Digital Cultures
[ dl ss ]

M,W,Th 9:05 AM–9:55 AM
Shiffman: 123
Open
25 / 35 / 0
Margarite Blignaut
ECON 148B 1 Introduction to Machine Learning with Economic Applications
[ ss ]

M,W 8:30 AM–9:50 AM
Lown: 301
Open
23 / 25 / 0
Yinchu Zhu
LING 130A 1
Syllabus
Semantics I
[ hum qr ss ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Volen Center: 119
F 10:00 AM–10:50 AM
Lown: 002
Open
38 / 50 / 0
Sophia Malamud
MATH 15A 1 Linear Algebra
[ sn ]

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Olin-Sang: 101
Open
83 / 90 / 0
Theo Douvropoulos
MATH 15A 2 Linear Algebra
[ sn ]

T,F 9:35 AM–10:55 AM
Gerstenzang: 122
Open
66 / 75 / 0
Shizhe Liang
PHIL 106B 1 Mathematical Logic
[ hum sn ]

M,W 5:40 PM–7:00 PM
Olin-Sang: 112
Open
23 / 999 / 0
Matthew Souba
PHIL 115A 1 The Philosophy and Ethics of Technology
[ hum wi ]

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Olin-Sang: 101
Open
69 / 90 / 0
Jordan Kokot
PHYS 29A 1 Electronics Laboratory I
[ sn ]

M,W 8:30 AM–9:50 AM
Abelson-Bass: 122
Open
11 / 16 / 0
Guillaume Duclos