Schedule of Classes Undergraduate and Graduate / Fall 2022 / Mathematics

Class Search|Course Evaluation Guide (unet login required)

(1-99) Primarily for Undergraduate Students

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
MATH 5A 1
Syllabus
Precalculus Mathematics

M,W,Th 11:15 AM–12:05 PM
Goldsmith: 300
F 2:20 PM–4:20 PM
Abelson-Bass: 131
Open
19 / 25 / 0
Rebecca Torrey
MATH 5A 2
Syllabus
Precalculus Mathematics

F 2:20 PM–4:20 PM
Abelson-Bass: 131
M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Volen Center: 106
Open
13 / 25 / 0
Joshua Perlmutter
MATH 8A 1 Introduction to Probability and Statistics
[ qr sn ]

M,W 5:40 PM–7:00 PM
Gerstenzang: 121
Open
40 / 44 / 0
Hongsheng Wu
MATH 10A 1 Techniques of Calculus (a)
[ sn ]

M,W,Th 9:05 AM–9:55 AM
Goldsmith: 317
F 2:20 PM–4:20 PM
Gerstenzang: 123
Open
27 / 30 / 0
Kaitlin Ragosta
MATH 10A 2
Syllabus
Techniques of Calculus (a)
[ sn ]

M,W,Th 10:10 AM–11:00 AM
Goldsmith: 317
F 2:20 PM–4:20 PM
Gerstenzang: 123
Open
26 / 30 / 0
Kamryn Spinelli
MATH 10A 3
Syllabus
Techniques of Calculus (a)
[ sn ]

M,W,Th 12:20 PM–1:10 PM
Goldsmith: 117
F 2:20 PM–4:20 PM
Gerstenzang: 123
Waitlist
28 / 28 / 0
Ray Maresca
MATH 10A 4 Techniques of Calculus (a)
[ sn ]

F 2:20 PM–4:20 PM
Gerstenzang: 123
M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Goldsmith: 117
Open
21 / 28 / 0
Tudor Popescu
MATH 10A 5
Syllabus
Techniques of Calculus (a)
[ sn ]

M,W 4:05 PM–5:25 PM
Goldsmith: 317
F 2:20 PM–4:20 PM
Gerstenzang: 123
Open
29 / 30 / 0
Simon Huynh
MATH 10A 6 Techniques of Calculus (a)
[ sn ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Goldsmith: 317
F 2:20 PM–4:20 PM
Gerstenzang: 123
Open
20 / 30 / 0
Haochen Qiu
MATH 10A 7
Syllabus
Techniques of Calculus (a)
[ sn ]

Topic for fall 2022:  Applications in Climate Data Analysis.


M,W 2:30 PM–3:50 PM
Goldsmith: 317
F 2:20 PM–4:20 PM
Gerstenzang: 123
Open
21 / 25 / 0
Jill Stifano
MATH 10A 8
Syllabus
Techniques of Calculus (a)
[ sn ]

Topic for fall 2022:  Applications in Climate Data Analysis.


T,Th 3:55 PM–5:15 PM
Goldsmith: 117
F 2:20 PM–4:20 PM
Gerstenzang: 123
Open
21 / 25 / 0
Sarah Dennis
MATH 10B 1
Syllabus
Techniques of Calculus (b)
[ sn ]

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Goldsmith: 117
F 2:20 PM–4:20 PM
Schwartz: 112
Open
20 / 25 / 0
Keith Merrill
MATH 10B 2
Syllabus
Techniques of Calculus (b)
[ sn ]

M,W,Th 10:10 AM–11:00 AM
Goldsmith: 300
F 2:20 PM–4:20 PM
Schwartz: 112
Open
24 / 25 / 0
Tony Guo
MATH 10B 3 Techniques of Calculus (b)
[ sn ]

F 2:20 PM–4:20 PM
Schwartz: 112
M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Goldsmith: 300
Open
10 / 25 / 0
Xiaoying He
MATH 10B 5 Techniques of Calculus (b)
[ sn ]

Recitation meets Friday 2:20 - 4:20 p.m. in Schwartz 112


M,W,Th 12:20 PM–1:10 PM
Goldsmith: 300
F 2:20 PM–4:20 PM
Open
19 / 25 / 0
Kewen Wang
MATH 15A 1 Applied Linear Algebra
[ sn ]

M,W,Th 11:15 AM–12:05 PM
Gerstenzang: 122
Open
53 / 60 / 0
Carolyn Abbott
MATH 15A 2 Applied Linear Algebra
[ sn ]

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Gerstenzang: 122
Open
46 / 60 / 0
Yu Xin
MATH 15A 3 Applied Linear Algebra
[ sn ]

M,W,Th 12:20 PM–1:10 PM
Gerstenzang: 124
Open
51 / 60 / 0
Carolyn Abbott
MATH 16B 1 Applied Linear Algebra Practicum
[ dl oc ]

Course is taught asynchronously.


TBD Open
14 / 60 / 0
Assaf Bar-Natan
MATH 20A 1 Multi-variable Calculus
[ sn ]

M,W,Th 11:15 AM–12:05 PM
Mandel Humanities: G12
Open
Consent Req.

44 / 60 / 0
Ying Zhang
MATH 22A 1 Honors Linear Algebra and Multi-variable Calculus, Part I
[ sn ]

Th 2:20 PM–3:20 PM
Goldsmith: 226
M,W 2:30 PM–3:50 PM
Goldsmith: 226
Waitlist
Consent Req.

6 / 0 / 0
Bong Lian
MATH 23B 1 Introduction to Proofs
[ sn wi ]

T,Th 3:55 PM–5:15 PM
Goldsmith: 317
Open
17 / 44 / 0
Omer Offen
MATH 23B 2 Introduction to Proofs
[ sn wi ]

T,F 12:45 PM–2:05 PM
Goldsmith: 317
Open
26 / 44 / 0
Gleb Nenashev
MATH 31A 1 Abstract Linear Algebra
[ sn ]

M,W,Th 9:05 AM–9:55 AM
Goldsmith: 300
Open
9 / 30 / 0
Assaf Bar-Natan
MATH 35A 1 Advanced Calculus and Fourier Analysis
[ sn ]

M,W,Th 10:10 AM–11:00 AM
Golding Judaica: 110
Open
46 / 100 / 0
Steven Gindi
MATH 36A 1 Probability
[ qr sn ]

M,W 4:05 PM–5:25 PM
Gerstenzang: 122
Open
55 / 100 / 0
Yun Shi
MATH 40A 1 Introduction to Applied Mathematics
[ dl oc sn ]

M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Goldsmith: 317
Open
38 / 45 / 0
Tyler Maunu
 

(100-199) For Both Undergraduate and Graduate Students

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
MATH 100A 1
Syllabus
Introduction to Algebra, Part I
[ sn ]

T,Th 3:55 PM–5:15 PM
Goldsmith: 300
Open
6 / 40 / 0
Lam Pham
MATH 108B 1 Introduction to Number Theory
[ sn ]

T,F 9:35 AM–10:55 AM
Goldsmith: 300
Open
7 / 40 / 0
Gleb Nenashev
MATH 110A 1 Introduction to Real Analysis, Part I
[ sn ]

M,W,Th 12:20 PM–1:10 PM
Abelson-Bass: 131
Open
21 / 40 / 0
Steven Gindi
MATH 122A 1
Syllabus
Numerical Methods and Big Data
[ dl sn ]

M,W 5:40 PM–7:00 PM
Gerstenzang: 124
Open
43 / 80 / 0
Thomas Fai
MATH 124A 1 Optimization
[ dl sn ]

M,W 8:30 AM–9:50 AM
Gerstenzang: 122
Open
33 / 80 / 0
Tyler Maunu
 

(200 and above) Primarily for Graduate Students

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
MATH 201A 1 Algebra I
[ sn ]

M,W 4:05 PM–5:25 PM
Goldsmith: 300
Open
11 / 30 / 0
An Huang
MATH 211A 1
Syllabus
Real Analysis

T,F 12:45 PM–2:05 PM
Goldsmith: 226
Open
11 / 30 / 0
Rahul Krishna
MATH 221A 1 Topology I
[ sn ]

M,W,Th 10:10 AM–11:00 AM
Goldsmith: 226
Open
11 / 30 / 0
Carolyn Abbott
MATH 225A 2 Geometry of Manifolds

M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Abelson-Bass: 126
Open
2 / 30 / 0
Bong Lian
MATH 234A 1
Syllabus
Partial Differential Equations

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Goldsmith: 226
Open
7 / 30 / 0
Thomas Fai
MATH 244A 1 T.A. Practicum

T,F 9:35 AM–11:25 AM
Goldsmith: 117
Open
12 / 15 / 0
Rebecca Torrey
MATH 252A 1
Syllabus
Algebraic Geometry I

M,W,Th 11:15 AM–12:05 PM
Goldsmith: 317
Open
7 / 30 / 0
Rahul Krishna
MATH 253A 1 Introduction to Algebraic Number Theory

T,Th 5:30 PM–6:50 PM
Goldsmith: 226
Open
7 / 25 / 0
Omer Offen
MATH 262B 1 Functional Analysis

T,F 12:45 PM–2:05 PM
Goldsmith: 117
Open
3 / 999 / 0
Tariq Osman
MATH 271A 1 Topology III: Symplectic Topology and Morse Theory

M,W 4:05 PM–5:25 PM
Goldsmith: 116
Open
8 / 25 / 0
Kiyoshi Igusa
MATH 273A 1
Syllabus
Lie Algebras: Representation Theory

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Goldsmith: 116
Open
3 / 25 / 0
An Huang
MATH 298A 1 Specialized Mathematics Seminar Class

TBD Open
0 / 999 / 0
Omer Offen
MATH 299A 1 Mathematics Seminar Class

TBD Open
3 / 999 / 0
Omer Offen
 

MATH Digital Literacy

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
COSI 10A 1 Introduction to Problem Solving in Python
[ dl sn ]

M,W,Th 11:15 AM–12:05 PM
Olin-Sang: 101
M 5:40 PM–7:00 PM
Schwartz: 112
Open
186 / 200 / 0
Timothy Hickey
COSI 12B 1 Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn ]

T,Th 3:55 PM–5:15 PM
Olin-Sang: 101
M 5:40 PM–7:00 PM
Abelson-Bass: 131
Open
112 / 120 / 0
Iraklis Tsekourakis
COSI 21A 1 Data Structures and the Fundamentals of Computing
[ dl sn ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Olin-Sang: 101
W 5:40 PM–7:00 PM
Olin-Sang: 101
Open
75 / 120 / 0
Iraklis Tsekourakis
MATH 16B 1 Applied Linear Algebra Practicum
[ dl oc ]

Course is taught asynchronously.


TBD Open
14 / 60 / 0
Assaf Bar-Natan
MATH 40A 1 Introduction to Applied Mathematics
[ dl oc sn ]

M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Goldsmith: 317
Open
38 / 45 / 0
Tyler Maunu
MATH 122A 1
Syllabus
Numerical Methods and Big Data
[ dl sn ]

M,W 5:40 PM–7:00 PM
Gerstenzang: 124
Open
43 / 80 / 0
Thomas Fai
MATH 124A 1 Optimization
[ dl sn ]

M,W 8:30 AM–9:50 AM
Gerstenzang: 122
Open
33 / 80 / 0
Tyler Maunu
 

MATH Oral Communication

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
MATH 16B 1 Applied Linear Algebra Practicum
[ dl oc ]

Course is taught asynchronously.


TBD Open
14 / 60 / 0
Assaf Bar-Natan
MATH 40A 1 Introduction to Applied Mathematics
[ dl oc sn ]

M,W,Th 1:20 PM–2:10 PM
Goldsmith: 317
Open
38 / 45 / 0
Tyler Maunu
 

MATH Writing Intensive

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
MATH 23B 1 Introduction to Proofs
[ sn wi ]

T,Th 3:55 PM–5:15 PM
Goldsmith: 317
Open
17 / 44 / 0
Omer Offen
MATH 23B 2 Introduction to Proofs
[ sn wi ]

T,F 12:45 PM–2:05 PM
Goldsmith: 317
Open
26 / 44 / 0
Gleb Nenashev
 

MATH Cross-Listed

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
COSI 130A 1 Introduction to the Theory of Computation
[ sn ]

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Gerstenzang: 121
Open
68 / 80 / 0
James Storer
ECON 184B 1 Econometrics
[ dl qr ss ]

T,F 9:35 AM–10:55 AM
Pollack: 001
Waitlist
14 / 0 / 0
Mahsa Akbari
ECON 184B 2 Econometrics
[ dl qr ss ]

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Pollack: 001
Waitlist
25 / 0 / 0
Mahsa Akbari
NPHY 115A 1 Dynamical Systems
[ sn ]

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Shapiro Science: 0016
Open
4 / 20 / 0
Irving Epstein
PHYS 100A 1 Classical Mechanics
[ sn ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Abelson-Bass: 126
Open
5 / 20 / 0
Bulbul Chakraborty
 

MATH Cross-Listed in Applied Mathematics

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
BCHM 102A 1
Syllabus
Quantitative Approaches to Biochemical Systems
[ dl sn ]

Th 6:30 PM–7:30 PM
Volen Center: 106
M,W 2:30 PM–3:50 PM
Volen Center: 106
Open
10 / 30 / 0
Maria-Eirini Pandelia
BCHM 104A 1 Physical Chemistry of Macromolecules I
[ sn ]

T 5:30 PM–6:30 PM
Abelson-Bass: 126
T,F 9:35 AM–10:55 AM
Abelson-Bass: 126
Open
12 / 30 / 0
Timothy Street
CHEM 141A 1 Classical and Statistical Thermodynamics
[ sn ]

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Volen Center: 119
Open
24 / 40 / 0
Klaus Schmidt-Rohr
COSI 21A 1 Data Structures and the Fundamentals of Computing
[ dl sn ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Olin-Sang: 101
W 5:40 PM–7:00 PM
Olin-Sang: 101
Open
75 / 120 / 0
Iraklis Tsekourakis
COSI 123A 1 Statistical Machine Learning
[ qr sn ]

M,W 8:30 AM–9:50 AM
Volen Center: 119
Open
32 / 40 / 0
Pengyu Hong
COSI 130A 1 Introduction to the Theory of Computation
[ sn ]

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Gerstenzang: 121
Open
68 / 80 / 0
James Storer
ECON 80A 1
Syllabus
Microeconomic Theory
[ ss ]

M,W 4:05 PM–5:25 PM
Golding Judaica: 110
M 6:30 PM–8:20 PM
Lown: 301
Waitlist
34 / 30 / 0
Benjamin Shiller
ECON 80A 2 Microeconomic Theory
[ ss ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Lemberg Acad Center: 055
M 6:30 PM–8:20 PM
Lown: 002
Open
25 / 30 / 0
Jingyi Huang
ECON 80A 3 Microeconomic Theory
[ ss ]

Recitation meets in Lown: 002.


T,Th 3:55 PM–5:15 PM
Lemberg Acad Center: 055
M 6:30 PM–8:20 PM
Open
13 / 30 / 0
Jingyi Huang
ECON 161A 1
Syllabus
International Macroeconomics and Finance
[ ss ]

M,W 5:40 PM–7:00 PM
Lown: 201
Open
35 / 40 / 0
George Hall
ECON 184B 1 Econometrics
[ dl qr ss ]

T,F 9:35 AM–10:55 AM
Pollack: 001
Waitlist
14 / 0 / 0
Mahsa Akbari
ECON 184B 2 Econometrics
[ dl qr ss ]

T,F 11:10 AM–12:30 PM
Pollack: 001
Waitlist
25 / 0 / 0
Mahsa Akbari
NPHY 115A 1 Dynamical Systems
[ sn ]

M,W 2:30 PM–3:50 PM
Shapiro Science: 0016
Open
4 / 20 / 0
Irving Epstein
 

MATH Courses of Related Interest

Course # Course Title Time
Location
Enrl / Lim / Wait Instructor(s)
BIOL 51A 1 Biostatistics
[ dl sn ]

Th 5:00 PM–6:20 PM
Gerstenzang: 122
M,W,Th 9:05 AM–9:55 AM
Abelson-Bass: 131
Waitlist
36 / 0 / 0
Kene Piasta
BIOL 107A 1 Data Analysis and Statistics Workshop
[ dl qr sn ]

T,Th 2:20 PM–3:40 PM
Farber Library: 101A
Open
56 / 32 / 0
Stephen Van Hooser